پیشرفت مراجع: از واقعیت تا آرمان گرایی-قسمت دوم

آنچه می خوانید...

حال این سوال پیش می آید که چه تمهیدی بیاندیشیم تا عوامل مانع بر سر راه ارتباط صحیح درمانگر و مراجع برطرف گشته و آن دو بر سر شاخص های پیشرفت به یک دیدگاه مشترک برسند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در فرآیند پیشرفت مراجع سه عامل دخیل هستند: درمانگر، مراجع و خانواده او. در ادامه این سه عامل مورد بحث قرار می گیرند.   

  • درمانگر باید نقش درمانگری خود را تمام و کمال ایفا کند! نکته خیلی ساده است. نقش درمانگر در حل این معضلات کاملا کلیدی است. او باید در جلسات اول مراجعه به کلینیک، مراجع را به دقت ارزیابی کرده و در حد امکان و البته به زبان ساده و عامیانه، مراجع (یا والدین او) را از وضعیت بیماری، مشکلات همراه، مراحل درمان و روند بهبودی آگاه سازد. بهتر است تمام نکاتی که درمانگر در طی جلسات اول در مورد مراجع بدست آورده است را در پرونده او ثبت کرده و چند مورد مهم آن را به عنوان مصداق و مثال از میان مشکلات عدیده مراجع، به او یا والدین گوشزد کند. یکی دیگر از وظایف درمانگران آشنایی مراجع یا والدین او با فرآیند توانبخشی و ماهیت دقیق آن است. اینکه بطور مثال کسب یک مرحله رشدی مانند خزیدن، به زیرساخت ها و اجزایی نیاز دارد که لازم است دستگاه عصبی، عضلات و مفاصل کودک از آن برخوردار باشد. در این مرحله، درمانگر باید به وضعیت فرهنگی-اجتماعی خانواده و مراجع توجه داشته و تمام نکات را به شکل از پیش طراحی شده و به زبان ساده برای آنها بازگو کند. از طرفی لازم است درمانگر بسته به شرایط مراجع، به ارزیابی دوره ای او بپردازد و تمام مواردی را که به عنوان پیشرفت به آنها برخورد می کند با مصداق و مرور پرونده مراجع در جلسات اول، برای او و خانواده اش شرح دهد.

 

 

  • مراجع و خانواده او نیز نباید بیکار نشسته و فقط از درمانگر انتظار پیشرفت داشته باشند! بلافاصله پس از تشخیص و مراجعه بیمار به کلینیک، یکی از اولین مشکلاتی که درمانگر به آن برخورد می کند، عدم پذیرش مشکل از سوی مراجع و یا خانواده اوست‌ و ممکن است این فرآیند پذیرش ماه ها طول بکشد. درمانگر باید در حل این مسئله کوشا باشند ولی والدین نیز باید از طریق مطالعه کتب، منابع و سایت‌های معتبر، مشاوره با درمانگر و دیگر افراد مطلع، و نیز مشاوره با خانواده های موفق و با تجربه نسبت به ابعاد گوناگون قضیه آگاهی پیدا کرده و در اصلاح دیدگاه خویش درباره توانبخشی و مسیر پیش رو بکوشند. در این راه باید از گوش دادن به حرف اطرافیان و افراد ناآگاه و بعضاً مغرض و سودجو که با نسخه های عجیب و وعده های دروغین درمان یک شبه، یک هفته و یک ماهه بر سر راه مراجعین و خانواده آنها کمین کرده اند، برحذر باشند.

 

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *