چهار دست و پا نرفتن کودک ۱۱ ماهه

آنچه می خوانید...

پرسش:

من یک پسر یازده ماهه دارم که حدوداً ۱۲ کیلوگرم وزن دارد. او می تواند صاف بنشیند اما نمی تواند از حالت خوابیده به حالت نشسته آمده و یا چهار دست و پا برود. تابحال تلاشی برای ایستادن نکرده است. او تنها با کمک گرفتن از دست هایش (و بدون استفاده از پاها) روی زمین جابجا می شود. متخصص اطفال پیشنهاد داده که به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم. من خیلی نگران شدم. مشکل چیست؟

 

پاسخ:

دلواپسی شما در مورد رشد پسرتان و ایده معاینه مجدد او توسط یک متخصص مغز و اعصاب قابل درک است. در این مورد نکاتی را خدمتتان عرض می کنم:

اول از همه اینکه زمان چهار دست و پا رفتن در بسیاری از کودکان متفاوت است و بعضی از کودکان اصلا چهار دست و پا نمی روند. با این وجود انتظار می رود کودکان در حدود نه ماهگی با انجام کارهایی مثل غلت زدن، کشیدن خود روی زمین و یا جابجایی با حرکات کرمی شکل، شروع به حرکت بر روی زمین کنند (البته خود کودک نیز تمایل به انجام دادن این کارها دارد). اما وقتی کودک به این شکل معمول و متعارف رشد نمی کند، عاقلانه به نظر می رسد که مورد ارزیابی قرار بگیرد تا متوجه بشویم مشکل از کجاست. این مشکل ممکن است ناشی از شیوه رشدی منحصر به فرد کودک شما باشد و یا پای چیزهای دیگری در میان باشد که حتما باید مورد توجه قرار بگیرند.

اما موضوع بعدی این که کودک شما در حال جابجایی روی زمین فقط از دست هایش استفاده می کند (بدون استفاده از پا) نکته قابل تاملی است و نیاز به بررسی بیشتر دارد. باید سلامت عضلات پا بررسی شود و اینکه آیا اعصابی که عضلات پا را کنترل می کنند، به خوبی کار می کنند؟ در آخر اینکه آیا قسمت هایی از مغز که اعصاب پا را کنترل می کنند، سالم بوده و مطابق برنامه، رشد کرده اند؟ البته تست های رشدی دیگری در کلینیک باید از کودک گرفته شود. به هر حال این شیوه ارزیابی در همه جای دنیا معمول بوده، هر چند ممکن است با مشکلاتی نیز همراه باشد. اما مجدداً روی این نکته تاکید می کنم که جدای از وجود هر یک از این احتمالات، عاقلانه ترین کار این است که کودک شما توسط یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان ویزیت شود.

 

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *