اختلال نارساخوانی

درمان اختلال دیسلکسیا یا نارساخوانی

آنچه می خوانید...

قبل از توضیح در مورد درمان اختلال دیسلکسیا یا همان نارسا خوانی لازم است توضیحات مختصری در مورد این اختلال و چگونگی روند پیشرفت آن در کودکان مدرسه ای در اختیار شما قرار دهم. توجه داشته باشید که اختلال دیسلکسیا یا نارساخوانی نوعی اختلال بازدارنده در کودکان است که آن ها را در دوران مدرسه با مشکل رو به رو می کند و والدین زمانی می توانند این اختلال را تشخیص دهند که با علائم آن آشنایی داشته باشند.

نارساخوانی یا همان اختلالات خواندن در کودکان چیست؟

نارساخوانی یا همان اختلالات خواندن در کودکان چیست؟

زمانی که کودک وارد دوره ابتدایی می شود در واقع وارد جامعه ای جدید تری شده است. در این دوره ممکن است فشارهای روحی زیادی به کودک وارد شود. یکی از اختلالاتی که معمولا در این دوره در کودکان شناخته می شود اختلال خواندن یا همان دیسلکسیا است.

این اختلال نوعی اختلال یادگیری بوده، ممکن است بر توانایی های دیگر کودکان هم تاثیر بگذارد و کودک و والدین را دچار سردرگمی کند.

نارساخوانی یک اختلال یادگیری است که شامل مشکل در خواندن به دلیل مشکلات در شناسایی صداهای گفتار و یادگیری نحوه ارتباط آنها با حروف و کلمات (رمزگشایی) است. نارساخوانی که ناتوانی در خواندن نیز نامیده می شود، نتیجه تفاوت های فردی در مناطقی از مغز است که زبان را پردازش می کند.

انواع دیسلکسیا را در کودکان

با توجه به علائمی که کودک از خود نشان می دهد، این اختلال را به انواع مختلفی تقسیم بندی کرده اند. از انواع مختلف آن می توان به فونولوژیک، سطحی، اختلال نام گذاری و نقص مضاعف اشاره کرد. این نشانه ها در کودک عبارتند از:

 • ضعف کودک دبستانی برای بخش کردن کلمات
 • عدم تطبیق فرم های نوشتاری کلمه
 • ناتوانی در تلفظ کلمه
 • ناتوانی در تفکیک صدا و کلمه

علائم اختلال خواندن در کودکان چیست؟

این اختلال علائمی دارد که شناسایی این علائم شاید کمی قبل از رفتن کودک به مدرسه سخت باشد. در ادامه به برخی از این علائم اشاره خواهیم کرد.

علائم اختلال دیسلکسیا قبل از ورود به مدرسه شامل موارد زیر است:

 • کودکان که دیرتر زبان باز می کنند.
 • کودکانی که کلمات جدید را دیرتر یاد می گیرند.
 • کودک در بازی با کلمات مشکل دارد.
 • کودک در به خاطر سپردن رنگ ها و اعداد مشکل دارد.
 • کودک در بازی در مهد کودک مشکل دارد.

برخی از علائم کودک پس از دوران مدرسه شامل موارد زیر می باشد:

 • گاهی کودک متنی را که می خواند به طور کامل درک نمی کند.
 • کودک با توجه به سن خود، نمی تواند متونی که از او خواسته می شود را بخواند.
 • اینگونه کودکان در یافتن کلمات جدید در هنگام پاسخگویی با مشکل مواجه هستند.
 • اینگونه کودکان در تلفظ کلماتی که تازه می شنوند، دچار ضعف هستند.
 • شاید زمان زیادی طول بکشد تا اینگونه کودکان بتوانند املا بنویسند.

علت اصلی ابتلا به اختلالات خواندن در کودکان چیست؟

علت اصلی ابتلا به این اختلال مشخصا و به صورت واضح معلوم نیست. اما ابتلا به برخی اختلالات، می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را بالا ببرد. به عنوان مثال اگر کودکی مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که در دوران مدرسه به اختلال نارساخوانی هم مبتلا باشد.

برای درمان اختلال دیسلکسیا چه باید کرد؟

برای درمان اختلال دیسلکسیا چه باید کرد؟

نشانه های اختلالات نارساخوانی یا دیسلکسیا به گونه ای است که در وهله اول ممکن است با دیگر اختلالات یکپارچگی حسی اشتباه گرفته شود. بنابراین تشخیص دقیق این اختلال تنها توسط کاردرمانگر امکان پذیر است.

این اختلال علاوه بر کودکان، ممکن است در بزرگسالان‌ هم وجود داشته باشد. در ادامه به مهم ترین روش های درمانی اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:

✳️ آموزش های خاص: استفاده از آموزش های مخصوص تاثیر مثبتی را در خواندن و نوشتن دارد. از جمله روش های آموزشی می توان به تقویت حافظه، آموزش توانایی خواندن، و تمرینات تشخیص صورتی اشاره کرد.

✳️ استفاده از فناوری کمکی: استفاده از نرم افزار و فناوری های کمکی در بهبود درک مطالب تاثیر بسزایی دارد.

✳️ حمایت خوانواده: حمایت خانواده فضای مناسبی برای مدیریت این اختلال ایجاد کرده و در بهبود روند درمان تاثیر مثبتی دارد.

✳️ برنامه ریزی آموزشی:در این روش درمانی بایستی برنامه آموزشی خاص با توجه به نیاز های فرد مبتلا به اختلال نارساخوانی تنظیم شود تا از این طریق بتوان به مسیر یادگیری کمک کرد.

در انتهای این بخش دقت داشته باشدی که مدیریت و درمان دیسلکسیا صبر و پشتکار می خواهد تا بتوان به موفقیت دست یافت و حتما برای دریافت مشاوره به یک مرکز کارمانی خوب در اهواز مراجعه نمایید.

نقش والدین در درمان دیسلکسیا

دقت داشته باشید که والدین در درمان نقش بسیار جدی دارند از همین رو لازم است تا به نکات زیر حتما توجه داشته باشند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • اگر کودک شما مشکوک باشد، می بایست حتما در اسرع وقت به یک کاردرمانگر مراجعه نمایید تا از طریق شناسایی زود هنگام بتوان شانس موفقیت را افزایش داد.
 • بهتر است از ۶ ماهگی با کودک خود کتاب های صوتی گوش دهید و در مرحله ی بعدی با او کتاب بخوانید.
 • حتما با معلم کودک خود صحبت داشته باشید تا از این طریق بتوانید راهکار موفقیت کودک خود را شناسایی کنید.
 • برای بهبود مهارت خواندن بایستی حتما با او کتاب بخوانید تا تشویق به مطالعه شود.
 • در حال مطالعه کردن کتاب حتما همراه او باشید چرا که این کار شما را به یک الگو برای فرزندتان تبدیل می کند.

جایگاه اجتماعی کودکان مبتلا به نارساخوانی

اختلالات کودکان ممکن است نتایجی در زندگی فردی و اجتماعی کودک بهمراه داشته باشد. کاهش عزت نفس، مشکلات رفتاری، اضطراب، پرخاشگری و کناره گیری از دوستان، والدین و معلمان می تواند از تبعات این اختلال باشد.

آیا کودکان مبتلا به دیسلکسیا باهوش نیستند؟

وجود این اختلال نمی تواند بر هوش افراد دلالت کند. افراد مبتلا به این بیماری هم مانند سایر کودکان باهوش هستند. فقط به دلیل اینکه در دوران مدرسه با اختلالات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است از جانب اجتماعات مختلف طرد شوند.

اینگونه کودکان معمولا تمایلات کمتری به اجتماعاتی که در آن ها نیاز به خواندن است دارند به همین دلیل از گروه های مدرسه معمولا طرد می شوند بنابراین نیاز به درمان و کنترل و همینطور کاردرمانی در دوران مدرسه در اینجا مشخص می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به بهترین مرکز کاردرمانی در اهواز مراجعه نمایید.

سوالات متداول

آیا اختلال خواندن درمان می شود؟

این اختلالات درمان نمی شود بلکه کنترل می شود. رویکرد های درمانی حاکی از آن است که با استفاده از روش های مختلف به تقویت استعداد های کودک پرداخته می شود.

آیا دیسلکسیا تأثیری بر هوش یا استعداد فرد دارد؟

خیر، دیسلکسیا هیچ ارتباطی با هوش یا استعداد فرد ندارد. افراد دیسلکسیک معمولاً استعداد و هوش طبیعی دارند اما با مشکلات خاصی در حوزه خواندن و نوشتن روبرو هستند.

چگونه می‌توان افراد دیسلکسیک را پشتیبانی کرد؟

پشتیبانی از این افراد شامل استفاده از روش‌های آموزشی مناسب، فراهم کردن محیط‌های یادگیری مناسب، استفاده از تکنیک‌های یادگیری و یادآوری متفاوت و تجربی و همچنین حمایت و تشویق فراوان از آنها می‌باشد.

مهم ترین علائم نارساخوانی در بزرگسالان چیست؟

زمانی که این اختلال در کودکی تشخیص داده نشود آن را در بزرگسالی تشخیص می دهندکه از مهم ترین علائم و نشانه های آن می توان به مشکل املا، یاددداشت برداری، یادگیری و به خاط سپردن کلمات اشاره کرد.

سخن آخر

کودکان ابتدایی با ورود به مدرسه ممکن است دچار اختلالاتی شوند که پیش زمینه آن در آن ها وجود داشته است. درمان این اختلال در دوران کودکی، به عملکرد بهتر کودک در روند درمان کمک می کند. اختلال دیسلکسیا درمان قطعی ندارد بلکه رویکرد های درمانی، شامل کنترل و تقویت استعدادهای دیگر در کودک است؛ اهمیت کاردرمانی کودکان در دوران مدرسه در تشخیص و درمان انواع اختلالات یادگیری در کودکان است.

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

2 پاسخ
 1. دختر من ۴ سالشه و تقریبا بعضی از این علائم رو داره
  بیارمش پیشتون یا هنوز سنش کمه باید صبر کنم ؟

  1. با سلام. خیر ارزیابی باید در اسرع وقت صورت بگیرد تا در صورت وجود مشکل مداخله زودهنگام آغاز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *