اصلاح وضعیت بدنی بد در کودکان

آنچه می خوانید...

وضعیت نامناسب بدن در کودکان می تواند به یک مشکل مادام العمر تبدیل شود. خوشبختانه، وضعیت بدنی چیزی است که می‌توان با اجرای برخی تمرینات اصلاح کرده و از بروز مشکلات ارتوپدی جدی جلوگیری کرد. همانطور که ممکن است در حین مشاهده کودک خود بارها دیده باشید، عوامل بسیاری می تواند باعث ایجاد وضعیت بد در کودکان شود و یکی از آنها نشستن زیاد است. نشستن بیش از حد در جوامع امروزی به دلیل افزایش مدت زمان تماشای برنامه های تلویزیونی و کاهش زمان بازی کاملا رایج شده است. اما چگونه وضعیت بدنی بد در کودکان را اصلاح کنیم؟ به منظور آشنایی بیشتر با روش های اصلاح فرم بدن کودکان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل و عوارض وضعیت بدنی نامناسب در کودکان

به طور طبیعی، کودکان هرگز در حفظ وضعیت بدن مشکلی نداشته اند، اما دلایلی مانند تمایل به نشستن طولانی مدت به روی زمین بدون تکیه گاه و خم شدن بیش از حد سر و گردن به سمت جلو می تواند باعث مشکلات جسمی در کودکان شود. این شرایط بدنی با افزایش سن کودک و شروع سن مدرسه ممکن است شدیدتر شود. در حقیقت صندلی ها و نشستن های طولانی در انتظار آنهاست که می تواند شروعی برای مشکلات وضعیت بدنی در کودک باشد. ‏

متأسفانه، آنچه که صرفاً به‌عنوان وضعیت بد کودکان مشاهده می شود، ممکن است منجر به مشکلات ارتوپدی مانند آسیب ستون فقرات، مشکلات عضلانی و درد مزمن شود. به همین علت توجه به وضعیت نشستن، بلند شدن و ایستادن کودک می تواند نقش بسزایی در سلامت جسمی کودک داشته باشد.

اصلاح وضعیت بدنی بد در کودکان نوپا

همان طور که اشاره شد، آموزش و اصلاح وضعیت بدنی در کودکان می تواند از مشکلات جدی استخوانی در کودکان بکاهد. البته شیوه اصلاح وضعیت بدنی بد در کودکان نوپا و کودکان در سنین مدرسه متفاوت است که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. تغییر وضعیت بدنی بد به وضعیت بدنی خوب و نحوه وادار کردن یک کودک نوپا به تغییر وضعیت بدن شاید دشوار به نظر برسد، اما راهکارهای زیر می تواند برای والدین مفید باشد.

فرزندتان را رها کنید تا به طور طبیعی بلند شود

شاید دور از ذهن باشد، اما یکی از روش های خوب برای پیشگیری از وضعیت بدنی بد در کودکان نوپا، رها کردن و آزاد گذاشتن او برای برخاستن است. تصور کنید چگونه خودتان به عنوان یک فرد بالغ از رختخواب بلند می شوید. به طور طبیعی، به جای بلند کردن خود در حالی که به پشت دراز کشیده اید، غلت می زنید و می ایستید. تلاش برای انجام حرکت دومی، فشار زیادی به گردن شما وارد می کند. خبر خوب این است که بیشتر کودکان نوپا یاد می‌گیرند که به پهلو بغلتند و مستقل بلند شوند. با این حال، مواردی وجود دارد که دخالت والدین می تواند باعث شود، کودک نوپا روش های غیر متعارف بیدار شدن را بیاموزد.

نحوه بیدار شدن آنها در صبح و حتی بلند شدن آن ها از زمین می تواند بر وضعیت بدن کودک تأثیر بگذارد و منجر به بروز مشکلات شود. اینکه چگونه به کودک خود کمک می کنید بعد از تعویض پوشک خود بایستد، می تواند او را گیج کند. آیا با کشیدن دست به کودک کمک می کنید تا بالا بیاید یا دستان خود را زیر بغل او می گذارید و بلند می کنید؟ این روش اصلا توصیه نمی شود و بهتر است اجازه دهید فرزندتان به طور غریزی به پهلو بغلتد و در حین بلند شدن به حالت چهار دست و پا بلند شود. اگر سعی کنید در این فرآیند مداخله کنید، تقویت مهارت های حرکتی کودک به تاخیر افتاده و مشکلاتی برای او ایجاد می کند.

بلند شدن بدون غلت زدن به پهلو می تواند باعث سفت شدن گردن و در طولانی مدت سبب درد می شود. خوشبختانه، اکثر کودکان می دانند که چگونه به طور طبیعی بلند شوند، مگر اینکه شما دخالت کنید. اگر متوجه شدید که فرزندتان در تلاش است تا از راه درست بلند شود، این دانش را با کمک به او برای بلند شدن درست به او منتقل کنید.

کودک خود را وادار به نشستن بدون تکیه گاه کنید

این یکی از روش های مؤثرتر در مورد چگونگی تغییر وضعیت بدن کودک نوپا است. همچنین راه خوبی برای کمک به کودک شما برای تقویت کمر و تنه است. اگر کودک شما همچنان روی صندلی هایی با پشتیبان می نشیند، ممکن است در نهایت به جای استفاده از ماهیچه های خود برای ایستادن، تمایل پیدا کند که به پشت خم شود. خم شدن می تواند رشد عضلات پشت آنها را محدود کند و در آینده باعث ایجاد مشکلاتی در وضعیت بدن کودکان شود. در عوض، فرزندتان را مجبور کنید که بیشتر اوقات روی یک صندلی بدون پشتی بنشیند. این باعث از بین رفتن محرک شده و به آنها کمک می کند تا عضلاتی را که توسعه نیافته اند، تقویت کنند.

همانطور که روی چهارپایه می نشینند، کودک خود را تشویق کنید که صاف بنشیند. اگر برای مدت طولانی نمی توانند این کار را انجام دهند، می توانند هر بار حداقل پنج دقیقه آن را انجام دهند. هنگامی که فعالیت آسان‌تر شد، می‌توانند آن را برای مدت طولانی‌تر و مداوم‌تر انجام دهند. این برای وضعیت بدن کودک بسیار خوب است. به آنها نشان دهید که چگونه می توانند صاف بنشینند و از نشستن به حالت خمیده خودداری کنند. صاف نشستن بدون تکیه گاه یک تمرین موثر برای کودک شما است. پس از تسلط بر آن، از آنها بخواهید در حالی که در حال تماشای تلویزیون یا بازی با اسباب بازی هستند، به همین شکل بنشینند.

ناظر کودک خود باشید

برای جلوگیری از مشکلات وضعیت بدنی کودک در آینده، سعی کنید هر ۳۰ دقیقه کودک خود را از جلوی تلویزیون یا بازی های کامپیوتری بلند کنید تا کمی حرکت کند. این حتی می تواند به قانونی تبدیل شود که در خانه خود اجرا کنید. شاید در ابتدا این روش دشوار باشد، اما با برنامه ریزی و تشویق کودک می تواند در انجام این قانون موثر باشد.

غذا را به سمت دهان بیاورید

اگر می خواهید بدانید که چگونه یک کودک نوپا را وادار به تغییر وضعیت خود کنید، این یک روش خوب دیگر است. سعی کنید توجه داشته باشید که کودک شما معمولاً در هنگام غذا چه کاری انجام می دهد. آیا سرشان را به سمت غذا پایین می آورد یا آن را تا دهانشان بالا می برد؟ اگر آنها کار قبلی را انجام می دهند، وقت آن است که وارد عمل شوید و به آنها کمک کنید. اینگونه غذا خوردن ستون فقرات آنها را منقبض کرده باعث درد می شود.

به جای اینکه کودک شما سرش را روی غذای خود خم کند و مدام ستون فقرات در حال رشد خود را پایین بکشد، باید غذا را به سطح دهانش برساند. به کودک خود بیاموزید که چگونه دست های خود را تا دهان بالا آورد. این روش علاوه بر اصلاح وضعیت بد کودکان می تواند به هماهنگی دست ها و چشم های کودک نیز کمک کند.

اصلاح وضعیت بدنی بد در کودکان سنین مدرسه

شاید به عنوان والدین، آشنایی با اصلاح وضعیت بدنی خوب در کودک نوپای خود نداشته و روش های ذکر شده در بالا را انجام نداده اید. حال کودک شما در سنین ورود به مدرسه است و شما از وضعیت بد بدنی او نگران هستید. خوشبختانه روش های زیر می تواند در اصلاح وضعیت بدنی کودک موثر باشد.

یک کوله پشتی مناسب تهیه کنید

به گفته آکادمی اطفال آمریکا، کوله پشتی هایی که بیش از حد سنگین هستند یا به طور نادرست پوشیده می شوند، می توانند باعث آسیب عضلات و مفاصل، همراه با درد کمر، گردن و شانه شوند. به دنبال کوله ای با بند‌های شانه‌ای پهن و بالشتک‌دار و بند کمری باشید تا به توزیع وزن کمک کند. کودک خود را تشویق کنید که کوله پشتی خود را به جای انداختن روی یک شانه که می تواند منجر به کشیدگی عضلات، بی حسی و گزگز شدن شود، روی هر دو شانه ببندد.

یک قانون خوب این است که کوله پشتی کامل نباید از ۱۵ درصد وزن کودک تجاوز کند. اگر کودک شما بار بسیار سنگینی را حمل می کند، کوله پشتی چرخ دار می تواند فشار را کاهش دهد، اما استفاده از آنها در پله ها و راهروهای شلوغ دشوار است.

زمینه را برای وضعیت بدنی خوب آماده کنید

چیدمان مناسب میز شامل یک صندلی راحت و فضایی برای کامپیوتر می تواند به کاهش مشکلات جسمی کودک کمک کند. سعی کنید، کودک را از گذاشتن لپ تاپ روی تخت یا روی پای خود منع کنید، زیرا نگاه کردن به پایین، فشار زیادی به گردن وارد می‌کند. این می تواند در کوتاه مدت باعث درد و التهاب شود و احتمالاً بر نحوه رشد بدن کودکان در طول زمان تأثیر بگذارد.

نحوه صحیح نشستن را به آنها بیاموزید

احتمالا زمانی که کودک شما به حالت خمیده نشسته است، سریع به او دستور وی دهید که “صاف بنشین”. اما بهتر است بدانید که این رویکرد مفید نیست، زیرا آنها در نهایت به شکلی غیرطبیعی سفت و سخت می‌نشینند. درحالی که بهتر است به کودک خود بیاموزید که روی برآمدگی های استخوانی لگن خود نشسته تا حرکت به سمت جلو و عقب آسان تر باشد.

 برای فعالیت های ورزشی برنامه ریزی کنید

یکی از بزرگترین خطرات برای بدن، عدم فعالیت بدنی است، به طوری که ارتباط بین وضعیت بدنی خوب و فعالیت جسمی به خوبی ثبت شده است. به همین علت کودکانی که ورزش می‌کنند، وضعیت بدنی بهتری دارند. در نتیجه ترغیب و تشویق کردن کودکان برای انجام فعالیت های ورزشی می تواند به اصلاح وضعیت بد بدنی آن ها کمک کند.

توصیه پایانی

همان طور که در طول مقاله اشاره شد، وضعیت بدنی بد در کودکان می تواند مشکلات جدی در بلند مدت ایجاد کند. به همین علت اصلاح نحوه نشستن، ایستادن و بلند شدن کودکان می تواند به پیشگیری از آسیب های ستون فقرات کمک کند. رعایت نکات ذکر شده می تواند وضعیت بدنی کودک شما را اصلاح کند. اما اگر وضعیت بدنی نامناسب کودک شما شدید باشد یا شما آگاهی کافی از نحوه اصلاح فرم بدن کودک خود ندارید، توصیه می شود به یک مرکز کاردرمانی مراجعه کرده و از متخصص کاردرمانگر برای اصلاح وضعیت بدنی کودک خود کمک بگیرید.

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *