کوتاهی عضله آیلیوسوآس

آنچه می خوانید...

☆این عضله به عنوان یک عضله تک مفصلی، قوی ترین عضله فلکسور مفصل هیپ (لگن) است. فعالیت های کاربردی این عضله را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  1. در طی فاز سوئینگ راه رفتن، با خم کردن ران، موجب کوتاه شدن اندام تحتانی و حرکت آن به جلو می گردد.
  2. به دلیل اتصال به مهره های کمری، موجب تیلت قدامی لگن شده و همراه با عضلات شکمی، باعث حفظ ثبات قدامی-خلفی لگن در طی فعالیت های روزانه می شود.
  3. زمانیکه پاهای فرد در وضعیت سوپاین ثابت شود (زانو در وضعیت اکستنشن)، انقباض دوطرفه عضلات، باعث بالا آمدن تنه از سطح زمین و خم شدن لگن بر روی ران می گردد. در نتیجه “سیت آپ” کامل رخ می دهد.

 

☆رکتوس فموریس تنها بخش عضله کوادریسپس فموریس است که از روی دو مفصل هیپ و زانو رد می شود. این عضله فلکسور ران و اکستنسور زانو بوده ولی انجام هم زمان دو حرکت، باعث عدم کفایت عضله (اکتیو اینسافیشنسی) می شود. در مقابل، زمانیکه حرکت خم شدن در هر دو مفصل لگن و زانو رخ دهد، فلکشن قدرتمندی در مفصل لگن ایجاد می کند، مثل زمانیکه فرد از پله ها بالا می رود. 

 

☆همانطور که مشاهده کردید، تنسور فاشیا لاتا در نمای جانبی لگن بوده و به نوار آلیوتیبیال در سطح خارجی ران و زانو اتصال دارد. بنابراین این عضله در ثبات طرفی لگن نقش دارد. این عضله “عضله جیبی” نام دارد چراکه زمانیکه دست در جیب شلوار می کنید، دست خود را روی بطن عضله قرار می دهید. همانند رکتوس فموریس، از روی دو مفصل ران و زانو عبور کرده، فلکسور، ابداکتور و تا حدی مدیال روتیتور ران می باشد. لازم به ذکر است که تقویت آن ثبات خارجی مفصل زانو را بهبود می بخشد.

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *