بازی درمانی اوتیسم

نقش بازی درمانی در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم

آنچه می خوانید...

بازی های مناسب کودکان اوتیسم شامل چه مواردی می شود؟ فعالیت های حسی سرگرم کننده برای کودکان مبتلا به اوتیسم را می شناسید؟ کدام اسباب بازی ها برای آن ها مناسب است؟ چه ورزش هایی به بهبود وضعیت و توانایی کودکان اوتیسم کمک خواهد کرد؟ بی شک بازی درمانی یکی از تکنیک های موثر در کاردرمانی کودکان است. دراین مقاله قصد داریم به نکاتی که لازم است والدین در خصوص بازی های کودکان اوتیسم بدانند، اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

چرا بازی درمانی در کودکان مبتلا به طیف اوتیسم موثر است؟

بازی های حسی شامل بازی ها و فعالیت هایی است که حواس هشت گانه شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی و لامسه، عمقی، وستیبولار (تعادلی) و درونی را تحریک می کند. این امر به ویژه برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) که اغلب در پردازش اطلاعات حسی مشکل دارند، مهم است، زیرا ممکن است به صداهای خاص بسیار حساس باشند یا نورهای روشن را آزاردهنده بدانند. این بازی ها به بهبود مشکلات حسی در کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کننده است.

مهارت های بازی کودکان مبتلا به اوتیسم

بازی برای کودکان اوتیسمی می تواند ابزار یادگیری مؤثری باشد که تمام بخش‌های مغز کودک را درگیر می‌کند و به رشد شناختی، عاطفی، فیزیکی، اجتماعی و ارتباطی او کمک میکند. همچنین درگیر شدن در بازی های حسی می تواند به مغز کودک اوتیسمی آموزش بدهد که چگونه به اطلاعات حسی واکنش نشان بدهد. این به آن‌ها کمک می‌کند هنگام برخورد با صداها، بافت‌ها، نورها، رایحه‌ها و طعم‌های مختلف بهتر کنار بیایند.

انواع بازی های مناسب کودکان دارای اختلال اوتیسم را بشناسید

زمانی که صحبت از این موضوع به میان می آید، والدین می خواند بدانند آیا بازی به اوتیسم کمک می کند؟ چیزی که والدین لازم است در خصوص بازی کردن کودکان اوتیسمی بدانند، این است که آنها اغلب دوست دارند رفتار خود را در بازی بارها و بارها تکرار کنند و اشیا را ردیف کنند. آنها معمولاً ترجیح می دهند به تنهایی بازی کنند و در برقراری ارتباط و بازی با همسن و سالان مشکل دارند. امروزه انواع مختلفی از درمان برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم و خانواده‌هایشان برای بازی کردن با هم و ایجاد روابط در دسترس است.

بازی های ویدئویی و عناصر چند رسانه ای

بازی های ویدیویی به کودکان مبتلا به اوتیسم فرصتی برای توجه مشترک و علایق مشترک با همسالان خود می دهد. مطالعات نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است تا حدودی علاقه منحصر به فرد و غیرمعمولی به این بازی ها داشته باشند که با همسالان خود متفاوت است.

بازی های تقویت مهارت های حرکتی ظریف

خمیربازی و یا بازی با ماسه و گِل به کودک شما اجازه می دهد تا بازی کند و در عین حال مهارت های حرکتی ظریف خود را نیز پرورش بدهد. والدین می توانند با در اختیار قرار دادن سایر اسباب بازی ها با رنگ های مختلف، حس بینایی کودک را نیز تقویت کنند.

استفاده از اسباب بازی های جویدنی

اسباب‌ بازی‌های جویدنی که از مواد سیلیکونی غیرسمی ساخته شده‌اند، برای توسعه مهارت‌های جویدن و گاز گرفتن و همچنین ایجاد تحریک حسی موثر هستند. سطح این اسباب بازی ها و همچنین شکل آن ها ممکن است متفاوت طراحی شوند. استفاده از بافت های مختلف در این اسباب بازی ها به برخی از مشکلات بلع کودکان کمک خواهد کرد.

بازی های مورد علاقه کودکان اوتیسم

مزایای بازی درمانی در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم چیست؟

  • بازی های حسی برای افراد مبتلا به ASD آرام‌بخش هستند و تأثیر زیادی بر رشد کودک دارند.
  • مغز را تحریک می کند و پردازش اطلاعات حسی را بهبود می بخشد.
  • مهارت های اجتماعی را بهبود می بخشد.
  • به خودتنظیمی کودک کمک می کند.
  • این بازی ها نه تنها خلاقیت، تخیل و مهارت‌های حل مسئله را بهبود می بخشد، بلکه سرگرم کننده هستند.

بهترین اسباب بازی برای کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم

استفاده از انواع اسباب بازی هایی که برای کودکان دیگر نیز پیشنهاد می شوند، در این زمینه به کودکان نوپا دارای اختلالات طیف اوتیسم نیز پیشنهاد می شوند. پازل ها، لگو، توپ ها، ماشین ها و کتاب ها همگی برای کودکان نوپا صرف نظر از شرایطشان عالی هستند. در این زمینه کاردرمانگر با شناخت استعداد های کودک و نقاط ضعف او، بهترین بازی ها را برای این کودکان در نظر می گیرد.

سخن آخر

یکی از اقدامات موثر در کاردرمانی کودکان مبتلا به اوتیسم، بهره بردن از تکنیک بازی درمانی است. بازی هایی که به صورت خاص برای کودکان مبتلا به اوتیسم پیشنهاد می شود، می تواند در بهبود مهارت های حسی آن ها نقش موثری داشته باشد. همچنین استفاده از برخی اسباب بازی ها به مرور زمان از حساسیت های این کودکان به محرک‌ های حسی خارجی می کاهد و این یکی از اهدافی است که کاردرمانگران سعی دارند به آن دست یابند.

سوالات متداول

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *