آموزش در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم

مدرسه رفتن کودکان اوتیسم

آنچه می خوانید...

مدرسه رفتن کودکان اوتیسم یکی از چالش هایی است که این کودکان با آن مواجه هستند زیرا در اکثر مواقع محیط مدرسه هماهنگ با توانایی های کودکان مبتلا به اوتیسم نمی باشد و این موضوع می تواند این کودکان را با مشکلات جدی در این زمینه رو به رو کند. کودکان مبتلا به این اختلال نیازمند آموزش ها و کمک آموزشی های ویژه ای جهت یادگیری در محیط مدرسه هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی مشکلاتی که ممکن است در رابطه با مدرسه رفتن کودکان اوتیسم ایجاد شود بپردازیم، بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مشکلات مدرسه در کودکان مبتلا به اوتیسم

همانطور که اشاره شد یادگیری در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می تواند آن ها را با چالش ها و مشکلات بسیاری رو به رو کند که در ادامه هر یک از این چالش ها را عنوان خواهیم کرد:

آموزش و یادگیری کودکان اوتیسم

اولین مشکلی که این کودکان ممکن است با آن مواجه شوند، کنار آمدن با محیط مدرسه و مبحث یادگیری می باشد. این کودکان نیاز به صرف زمان زیاد، جهت آموزش و یادگیری دارند و به احتمال زیاد بسیاری از افراد توانایی درک آن ها را ندارند. این یکی از چالش های جدی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. بنابراین بهترین کار مشورت با یک فرد متخصص است که با او پیرامون این مشکلات صحبت کرده و از راهکارهای تاثیرگذار جهت رفع این مشکلات استفاده نمایید. جهت بررسی آموزش و یادگیری این کودکان لازم است اختلالات حسی کودکان مبتلا به اوتیسم را بشناسید.

یادگیری در کودکان مبتلا به اوتیسم

عملکرد حسی در کودکان اوتیسم

یکی دیگر از چالش هایی که کودکان دارای این اختلال با آن رو به رو هستند اختلال عملکرد حسی می باشد که مواجه با این مشکل بسیار طاقت فرسا است و می تواند باعث بروز اضطراب شدید در آن ها شود. به عنوان مثال صدای زنگ مدرسه یا فریاد زدن دیگر کودکان در مدرسه از جمله این موارد است.

خواندن و درک کلامی در کودکان اوتیسم

توانایی خواندن و درک کلامی، مهارتی است که با بزرگ شدن کودکان باید افزایش یابد، در این راستا با کمک تست استاندارد، تمامی کودکان سنجش می شوند و انتظار می رود که زبان گفتاری و نوشتاری آن ها متناسب با سن آن ها، در سطح مورد نظر قرار داشته باشد که احتمالا کودکان اوتیسم در این زمینه با چالش هایی مواجه هستند.

مهارت های حرکتی ظریف و درشت در کودکان اوتیسم

به طور کلی اختلال در مهارت های حرکتی در کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم بسیار دیده می شود. این مهارت های حرکتی شامل حرکات ظریف (نوشتن، بریدن، چسباندن، نقاشی کردن و…) و حرکات درشت (پرتاب کردن، دویدن، پریدن و…) می شود. توانایی در انجام این مهارت ها به منظور برآوردن نیازهای تحصیلی و اجتماعی نقش حائز اهمیتی دارد و جهت موفقیت های تحصیلی و زندگی روزمره الزامی می باشد.

ارتباط اجتماعی در کودکان اوتیسم

تمام افراد مبتلا به این اختلالات در ارتباطات اجتماعی دچار مشکل هستند که ممکن است درجه شدت این مشکل کم یا زیاد باشد. در هر صورت این مشکل کودک مبتلا به اوتیسم را با چالش رو به رو می کند زیرا مهارت ارتباط با دیگران موردی است که در همه جا در جریان است و کودک باید متناسب با موقعیت و درک نشانه های اجتماعی، رفتار خود را تغییر دهد و این احتمالا برای آن ها دشوار است.

عدم درک تعاملات اجتماعی در این کودکان به گونه ای است که تشخیص و درک برخی مسائل مانند بازیگوشی و قلدری یا بیان واقعیت و طعنه را نمی توانند تفکیک و درک کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در مدرسه با تغییر مقطع تحصیلی، تعاملات ارتباطی و اجتماعی نیز تغییر می کند و ممکن است کودک مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم منزوی شود و با عدم مشارکتی که در پیش می گیرد به عنوان کودکی درونگرا دیده شود.

مدرسه کودکان اوتیسم

تغییر قوانین و انتظارات در کودکان اوتیسم

با شروع سال تحصیلی جدید ممکن است برخی از قوانین و مقررات تغییر کند که این موضوع ممکن است باعث سردرگمی کودک شود. به عنوان مثال می توان به قوانینی اشاره کرد که معلم در کلاس درس وضع می کند؛ مثلا معلمی که سال گذشته را با او گذرانده اجازه صحبت کردن، بدون بالا بردن دست را می داده است اما در سال تحصیلی جدید معلم مربوطه از دانش آموزان می خواهد جهت صحبت کردن حتما دست خود را بالا ببرند و اجازه بگیرند.

علاوه بر این، تغییر همکلاسی ها و جا به جایی آن ها نیز باعث بروز مشکلاتی می شود زیرا این کودکان در تشخیص و تطبیق این تغییرات دچار مشکل می شوند و ممکن است در مواجه با افرادی که از درک کافی برخوردار نیستند مورد سرزنش یا تمسخر قرار بگیرند.

کارکرد اجرایی در کودکان اوتیسم

کارکرد اجرایی یکی از چالش های بزرگ در کودکان مبتلا به اوتیسم در محیط مدرسه است که شامل برنامه ریزی و انجام پروژه های مدرسه، جدول زمانبندی و موارد دیگر می باشد. این به آن معنا است که دانش آموز باید فرآیند انجام تکالیف، آمادگی جهت امتحان یا پروژه هایی که در مدرسه از آن ها درخواست می شود را برنامه ریزی، اجرا و مدیریت کند.

برنامه جامع آموزشی مناسب دانش آموزان مبتلا به اوتیسم

توجه داشته باشید که باید برای هر یک از دانش آموزان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم برنامه آموزشی به صورت مجزا در نظر گرفته شود زیرا مشکلات موجود در این اختلال، خاص هستند و توانایی هر دانش آموز در یادگیری و کسب مهارت با یکدیگر متفاوت است. بنابراین وجود تیمی که بتواند شرایط را برای یادگیری دانش آموزان مبتلا به اختلال اوتیسم هموار کند تا هر یک از دانش آموزان در مسیر درست حرکت کنند، لازم و ضروری است.

اوتیسم و مدرسه

در نهایت معلمان باید در تمام مراحل با دانش آموزان همراه باشند و در صورتی که دانش آموزی نیاز به حضور در جلسات کاردرمانی شناختی یا گفتار درمانی دارد، در جریان فرآیند درمان قرار بگیرند و در جهت بهبود وضعیت دانش آموز حرکت کنند.

کلام آخر

در این مطلب، مدرسه رفتن کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم را مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم تمام چالش هایی را که کودک مبتلا به این اختلال برای ورود به مدرسه با آن مواجه خواهد شد را به صورت مفصل توضیح دهیم. بدیهی است برای آموزش کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم لازم است تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شود. کاردرمانی به یادگیری کودکان دارای اختلالات طیف اوتیسم کمک ویژه ای می کند. کودکان اوتیسم اغلب نقاط قوت و نقاط ضعفی در توجه به جزئیات و الگوها دارند. برخی از این کودکان ممکن است متوجه چیزهایی شوند که سایر کودکان ممکن است متوجه آنها نشوند. به همین دلیل نقش کاردرمانی در هماهنگی این کودکان بسیار پررنگ است.

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *