هزینه های کاردرمانی کودکان کم توان چقدر است؟

هزینه کاردرمانی کودکان کم توان

هزینه های کاردرمانی کودکان کم توان چقدر است؟

آنچه می خوانید...

هزینه های کاردرمانی کودکان توان خواه چقدر است؟ این هزینه ها شامل چه مواردی می شود؟ در این مقاله قصد داریم به همه هزینه های کاردرمانی و توانبخشی که برای کودکان توان خواه نیاز است، اشاره کنیم. همچنین به این مورد نیز خواهیم پرداخت که هزینه های کاردرمانی کودکان کم توان به چه مواردی بستگی دارد.

هزینه های پرداختی کودکان توان خواه به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه های لازم برای کودکان کم توان معمولا به موارد زیر بر می گردد:

  • جلسات کاردرمانی
  • جلسات گفتاردرمانی
  • جلسات فیزیوتراپی
  • هزینه های برنامه غذایی
  • هزینه های دارویی
  • هزینه های جانبی

✔️ کاردرمانی در اهواز

کودکان کم توان لازم است همواره در معرض ارزیابی های جسمی و ذهنی-روانی قرار بگیرند. بنابراین این هزینه ها از بین نمی رود. با اینکه این موضوع یکی از دغدغه های اصلی خانواده هایی است که دارای کودکان کم توان هستند، اما به شدت توصیه می شود با مشورت کاردرمانگر درمان های ضروری را دنبال کنند.

هزینه هر جلسه کاردرمانی

آیا آموزش کودکان کم توان هم با هزینه های متفاوت رو به رو است؟

از آنجایی که این کودکان توانایی یادگیری مانند سایر کودکان را نخواهند داشت، بنابراین ممکن است هزینه های آموزش برای آن ها نیز متفاوت باشد. تدریس خصوصی و یا آموزش گروهی برای این کودکان از دیگر الزامات آموزشی آنها است. دیگر والدین نیز می خواهند بدانند که آیا با این هزینه ها کودکشان به طور کامل درمان خواهد شد؟

کاردرمانی و آموزش هایی که در موارد مختلف برای کودکان توصیه می شود، نقص آن ها را درمان نمی کند. بلکه می تواند دیگر استعداد ها و توانایی های کودک را در راستای رفع نیاز های اجتماعی و رشد استقلال فردی افزایش دهد.

این موضوع که کودک شما چقدر پیشرفت خواهد داشت و توانمندیهای او در چه زمینه هایی ارتقا می یابد، با توجه به نوع بیماری و یا اختلال و پیشرفت آن توسط کاردرمانگر در همان جلسه های ابتدایی مشخص خواهد شد.

هزینه های کاردرمانی کودکان کم توان شامل چه مواردی می شود؟

هزینه های درمان کودک کم توان شامل هزینه های پزشکی و هزینه های توانبخشی است. حضور منظم و پیوسته در جلسات کاردرمانی برای هر کودک توانخواهی الزامی است. علاوه بر آن هزینه های پزشکی ممکن است برای هر کودکی متفاوت باشد.

هزینه های پزشکی درمان کودکان توانخواه

ممکن است کودک خود را برای درمان به جلسات کاردرمانی بفرستید. در صورتی که کودک مشکل گفتاری داشته باشد،  کاردرمانگر شما را به گفتاردرمانگر ارجاع خواهد داد. اما این به آن معنا نیست که کاردرمانی برای آن کودک نیاز نبوده است. این مورد گاهی اوقات بطور برعکس نیز اتفاق می افتد. یعنی ممکن است کودکی با علائم تاخیر گفتاری به کلینیک مراجعه کند و گفتاردرمانگر به منظور رفع مشکلات توجه د تمرکز و نیز بهبود سطح ادراک کودک او را به مرکز کاردرمانی ارجاع بدهد. این نکته ایست که گاها از نظر والدین پنهان می ماند یا به آن آگاهی ندارند.

کودک ناتوان ذهنی ممکن است در برخی موارد به فوق تخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص ارتوپدی کودکان ارجاع داده شود. مراجعه به این پزشکان همراه با جلسات کاردرمانی برای کودک لازم بوده و بخشی از مراحل درمانی او محسوب می شود. همکاری تیم پزشکی در ارجاع کودک به مرکز توانبخشی مربوطه باعث بهبود وضعیت وی خواهد شد.

همه موارد نام برده شده در بالا مثال هستند و این مورد در هر کودک متفاوت است. مثالی دیگر در این مورد برای کودکانی است که مشکل بینایی دارند. در این شرایط ارجاع به متخصص چشم پزشکی نیاز است. ممکن است کودک دارای مشکلات جسمی دارای انحراف چشم نیز باشد. در این صورت کاردرمانگر علاوه بر پیشبرد اهداف درمانی کودک متناسب با مشکلات جسمی وی، اگر کودک به متخصص چشم پزشک مراجعه نکرده باشد، حتما او را به یک چشم پزشک ارجاع خواهد داد که فرآیند درمان تکمیل شود. 

هزینه هر جلسه کاردرمانی

چند جلسه کاردرمانی لازم است؟

این موضوع برای هر کودک ممکن است متفاوت باشد. بسته به نوع بیماری یا اختلال،  ممکن است تعداد جلسات درمانی و همچنین میزان پیشرفت در هر کودک متفاوت باشد. بدیهی است که هزینه های کاردرمانی بسته به تعداد جلسات متغیر خواهد بود.

هزینه های جلسات کاردرمانی

هزینه های کاردرمانی با توجه به خدماتی که والدین و کودک دریافت می کنند و نیز با توجه به مزایای آن، هزینه های هنگفتی نمی باشد. اما یکی از مواردی است که برای کودک لازم است. پس از مراجعه به کاردرمانی شما نقشه راه خواهید داشت و مسیر درست را پیدا می کنید. همین عامل باعث می شود در وقت و هزینه های شما صرفه جویی شود. این درست بر خلاف آن چیزی است که تصور می شود.

سخن آخر

در کودکان کم توان ذهنی و جسمی، علی الخصوص در کودکان دارای اختلال طیف اوتیسم دیده می شود که اکثر آن ها درکی از شرایط و محیط خارجی خود ندارند. بنابراین، شرایط نه تنها از نظر مالی بلکه از نظر روحی نیز برای والدین دشوار خواهد بود. وجود یک فرد توانخواه در خانواده، بر روی همه اعضای خانواده تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین آن ها به حمایت مالی نیاز دارند.

سوالات متداول

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر وحید بیاتی