کاردرمانی تاخیر حرکتی از علت تا علائم

آنچه می خوانید...

کاردرمانی در تاخیر حرکتی روش موثری است که برای کمک به این کودکان برای رشد و توسعه حرکتی به کار می‌رود. این نوع کاردرمانی شامل تمرینات و فعالیت‌های مختلفی است که در طول مقاله به آن‌ها پرداختیم. اهداف کاردرمانی تاخیر حرکتی شامل کاهش مشکلات حرکتی، ارتقاء توانایی‌های عملکردی و همچنین ایجاد فرصت‌ در زندگی روزمره کودک می باشد که در ادامه بیشتر در مورد هریک از آن ها صحبت خواهیم کرد.

تاخیر حرکتی چیست؟ 

تاخیر حرکتی چیست؟ 

تاخیر حرکتی در کودکان در واقع رخداد تاخیر در رشد و توسعه مهارت ‌های حرکتی طبیعی مربوط به سن است. این نوع تأخیر در حرکات بدنی اساسی مانند راه رفتن، پریدن، دویدن، پرتاب کردن و گرفتن، تعادل و کارکردهای مرتبط با دست ها و پاها بروز پیدا می کند.

توجه داشته باشید که تشخیص و مدیریت تاخیر حرکتی در کودکان نیازمند ارزیابی توسط بهترین کاردرمانگر است تا اقدامات لازم را تجویز نماید. برای مراجعه به کاردرمانی دکتر وحید بیاتی بهترین مرکز کادرمانی در اهواز با شماره ۰۹۹۱۸۲۹۲۲۵۴ ، ۰۹۳۸۹۴۱۴۳۹۵ تماس حاصل نمایید.

انواع تاخیر حرکتی 

تاخیر حرکتی می‌تواند در انواع مختلفی برای کودکان رخ دهد که بهتر است والدین با این موارد آشنایی داشته باشند.

✳️ تاخیر حرکتی خفیف

این نوع تاخیر حرکتی به دلیل مشکلات فیزیولوژیکی مانند مشکلات عصبی یا عضلانی اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، کودک نمی‌تواند فعالیت ساده مانند نگه داشتن اشیا را داشته باشد· همچنین حتی کودک با تاخیر انگشتان دست را برای تکان دادن، حرکت می‌دهد و البته باید بدانید که این مورد تاخیر خفیف در مهارت ها معمولا در گفتار کودکان هم رخ می‌دهد.

✳️ تاخیر حرکتی شدید

این نوع تاخیر حرکتی به دلیل عوامل مربوط به بیماری یا اختلالات مغزی و … رخ می‌دهد. این نوع تاخیر حرکتی در مهارت ها معمولا با انجام برخی تصویر برداری های مغزی مشخص خواهد شد.

✍🏻 بیشتر بخوانید: کاردرمانی درکی حرکتی و تاثیرات آن

علائم تاخیر حرکتی در کودکان 

تاخیر حرکتی در کودکان در بسیاری مواقع با علائم خاصی بروز پیدا می‌کند. این علائم در افراد مختلف نیز متفاوت است اما برخی از آن ها متداول تر هستند و بیشتر به چشم می‌خورند.

 • زمانی که کودک شما نسبت به هم سن و سالان خود بسیار دیرتر شروع به راه رفتن و ایستادن و گرفتن وسایل می‌کند. برخی والدین این مورد طبیعی می‌دانند و اهمیت نمی‌دهند اما باید حتما این مسائل را جدی بگیرید.
 • کودک شما در برخی موارد مشکلاتی در حفظ تعادل و راستایی  بدن خود دارند.
 • کودک دارای ضعف عضلانی خواهد بود که باعث بروز مشکل در انجام حرکات معمولی او می‌شود. او ممکن است ناتوانی در انجام دادن فعالیت ‌هایی مانند پریدن یا دویدن داشته باشد.
 • کودک به طور معمول کند و آهسته حرکت می‌کند و نمی‌تواند به طور روان و هماهنگ به انجام حرکت بپردازد.
 • کودک مشکلاتی در تنظیم و هماهنگی حرکات خود دارد، به طوری که نمی‌تواند حرکات پیچیده را به درستی انجام دهد.
 • علاوه بر تاخیر حرکتی، کودک ممکن است با تأخیر در توانایی ‌های شناختی و ارتباطی همراه باشد؛ مانند تاخیر در گفتار و زبان، مشکلات در توجه و تمرکز و مشکلات در ارتباط با دیگران.

علت تاخیر رشد و حرکت در کودکان 

تاخیر در رشد و حرکت در کودکان به عوامل متعددی برمی‌گردد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخی از کودکان به دلیل عوامل ژنتیکی ممکن است با توانایی‌ های حرکتی کمتری متولد شوند.
 • مشکلاتی نظیر فلج مغزی، بیماری ‌های عضلانی، مشکلات در ساختار استخوانی و مشکلات دیگر می‌توانند به تاخیر در حرکت و رشد کودکان منجر شوند.
 • کودکانی که در محیط‌ هایی با کمبود تحرک و فعالیت بزرگ می‌شوند گاها با تاخیر در رشد حرکتی مواجه می‌شوند. عواملی مانند کمبود فضا برای بازی، نبود ابزار و امکانات مناسب برای بازی و تحرک،و فشارها و محدودیت های محیطی می‌توانند این تاخیر را تسریع کنند.
 • برخی از کودکان با مشکلات عصبی-رشدی که بر روی توانایی ‌های شناختی و جسمی آن‌ ها تأثیر می‌گذارد، روبرو می‌شوند. این مشکلات ممکن است شامل اختلالات طیف اوتیسم، اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی (ADHD) و سایر اختلالات رشدی باشد.
 • بعضی کودکان ممکن است با مشکلات  مغزی مواجه باشند که توانایی‌ های حرکتی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، مانند مشکل در پردازش حسی یا تکامل ناقص سیستم عصبی.

روش انجام کاردرمانی در تاخیر حرکتی 

کاردرمانی برای تاخیر حرکتی در کودکان باید به شیوه ‌ای کامل و گسترده انجام شود که شامل مجموعه‌ ای از روش ‌ها و فعالیت ‌های مختلف است. در ادامه، چند روش کلی برای انجام کاردرمانی تاخیر حرکتی در کودکان ذکر می گردد:

 1. کاردرمانی شامل تمرینات و فعالیت ‌های فیزیکی است که به بهبود عملکرد حرکتی کودک کمک می‌کند. این فعالیت ‌ها می‌تواند شامل تمرینات تقویتی، تمرینات تعادل، تمرینات کاربردی (مانند تمرینات راه رفتن و پریدن) و تمرینات مربوط به فعالیت ‌های روزمره باشد.
 2. استفاده از وسایل کمکی مانند محافظ‌ ها، کفش طبی و اسپلینت، ابزار کمک حرکتی و دیگر وسایل که محیطی امن برای کودک فراهم می‌سازد.
 3. استفاده از تکنیک ‌های رفتاری و شناختی (کاردرمانی ذهنی کودکان و ادراکی-حرکتی) برای بهبود عملکرد و توانایی ‌های حرکتی کودک شامل تمرینات تمرکز و توجه، تمرینات کاربردی مرتبط با اهداف حرکتی و تمرینات تنظیم احساسات.
 4. در برخی موارد، اگر تاخیر حرکتی به دلیل مشکلات پزشکی مانند فلج مغزی یا بیماری ‌های عضلانی است، ممکن است نیاز به درمان ‌های پزشکی خاصی وجود داشته باشد.

سوالات متداول در مورد کاردرمانی تاخیر حرکتی

کاردرمانی چگونه به کودکان با تاخیر حرکتی کمک می‌کند؟

کاردرمانی شامل یک مجموعه از روش ‌ها و فعالیت ‌های فیزیکی، شناختی و رفتاری است که به بهبود عملکرد حرکتی کودک کمک می‌کند. این روش‌ ها شامل کاردرمانی جسمی،  کاردرمانی ادراکی-حرکتی، توانبخشی شناختی و رفتاری، استفاده از وسایل کمکی و مشاوره خانواده است.

چه مزایایی در انجام کاردرمانی برای کودکان با تاخیر حرکتی وجود دارد؟

کاردرمانی می‌تواند در بهبود عملکرد حرکتی، تقویت عضلات، افزایش تعادل، بهبود قدرت تمرکز و توجه، افزایش اعتماد به نفس و بهبود کیفیت زندگی کودکان با تاخیر حرکتی نقش داشته باشد.

کاردرمانی تاخیر حرکتی را به طور کامل درمان می‌کند؟

کاردرمانی می‌تواند به طور موثری در بهبود مشکلات حرکتی کودکان با تاخیر کمک کند، اما در برخی موارد ممکن است بهبودی به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد البته توجه داشته باشید گاهی درمان نمی‌تواند مشکل را به طور کامل حل کند.

در نهایت….

با خواندن این مقاله دانستید که کاردرمانی تاخیر حرکتی یک روش مؤثر و جامع برای کمک به کودکان با مشکلات حرکتی تأخیر است که زمان بهبودی بسته به شدت و علت تاخیر حرکتی، نوع درمان و ویژگی ‌های فرد متفاوت خواهد بود. البته دقت داشته باشید برخی از کودکان ممکن است در چند هفته یا ماه اول بهبود قابل مشاهده داشته باشند، در حالی که برخی دیگر نیاز به درمان طولانی مدت خواهند داشت.

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *