کاردرمانی حافظه

کاردرمانی حافظه در اهواز

آنچه می خوانید...

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می توان مشکلات حافظه را برطرف کرد کاردرمانی حافظه است. این روش جزو زیر شاخه های توانبخشی محسوب می شود و مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. بنابراین برای آشنایی با مزایا و تکنیک های کاردرمانی در ادامه مطلب با ما همراه شوید. 

مزایای کاردرمانی حافظه 

مزایای کاردرمانی حافظه 

کاردرمانی مزایای بسیاری زیادی برای حافظه و بهبود عملکرد آن دارد. با استفاده از کاردرمانی حافظه می توان شرایط حافظه را  ارزیابی کرد و سپس برای بهبود نقاط ضعف بیمار تلاش کرد. به طور کلی، مزایای این کاردرمانی شامل موارد زیر است. 

✳️ افزایش سلامت

در این روش علاوه بر حل کردن مشکلات و ضعف های مراجعه کننده، روی نقاط قوت بیمار نیز تمرکز می شود. از همین رو یکی از مزایای کاردرمانی افزایش نقاط قوت و سلامتی است که باعث بهبود عملکرد حافظه مراجعه کننده می شود. 

✳️ بهبود حافظه

مهمترین دلیل انجام آن بهبود حافظه است. تکنیک و روش هایی که در این کاردرمانی استفاده می شود در نهایت قدرت حافظه افراد یعنی کوتاه مدت و بلند مدت را افزایش می دهد.

✳️ افزایش تمرکز

یکی از مزایای انجام دادن کاردرمانی حافظه، افزایش تمرکز است تا از این طریق بتوان کارهای خود را با کیفیت و دقت بالاتری انجام داد. 

✳️ توانایی‌های شناختی

 از دیگر مزایای این کاردرمانی می توان به افزایش توانایی‌های شناختی از جمله تفکر، حل مسئله و پردازش اطلاعات در ذهن اشاره کرد.  

✳️ کاهش بیماری های حافظه

 یعنی مشکلات حافظه و خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و دمانسیا را کاهش می دهد. 

برای دریافت نوبت مشاوره از بهترین مرکز کاردرمانی در اهواز با شماره های ۰۹۹۱۸۲۹۲۲۵۴ ، ۰۹۳۸۹۴۱۴۳۹۵ تماس حاصل نمایید.

 تکنیک های کاردرمانی برای تقویت حافظه 

برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد آن در کاردرمانی، از تکنیک ها و روش های مختلفی استفاده می شود. این تمرینات عبارتند از:

تمرین‌های ذهنی

یکی از تمریناتی که برای افزایش بهبود و عملکرد حافظه از آنها استفاده می شود، تمرینات ذهنی هستند. این تمرینات شامل حل مسائل ریاضی، یادگیری زبان جدید، حل کردن پازل، بازی های فکری و… هستند که روی تمرکز و حافظه تاثیر دارند. 

تمرینات بدنی

ورزش کردن و فعالیت‌های ورزشی مانند پیاده‌روی منظم، شنا، یوگا، ورزش‌های هوازی و… تاثیر زیادی در بهبود عملکرد مغز دارند. توجه کنید که برای گرفتن بهترین نتیجه از فعالیت و تمرینات بدنی بهتر است آنها را به صورت منظم و روزانه انجام دهید تا تاثیر بیشتری روی حافظه بگذارند. 

تغذیه سالم

استفاده از مواد غذایی مغذی و تغذیه سالم برای بهبود عملکرد حافظه بسیار مهم و ضروری است از همین رو پیشنهاد می کنیم از غذاهایی که حاوی آنتی‌ اکسیدان ها، امگا ۳، امگا ۶، انواع ویتامین‌ ها و مواد معدنی هستند استفاده کنید. 

مدیریت استرس

یکی از مواردی که باعث‌ کاهش تمرکز و حافظه می شود، استرس است. در این روش نحوه مدیریت استرس به مراجعه کننده آموزش داده می شود تا با مدیریت کردن آن بتوانند حافظه خود را تقویت کنند. ورزش کردن، مدیتیشن، کنترل تنفس و… از تکنیک های مدیریت استرس محسوب می شوند. 

خواب کافی

خواب کافی و مناسب یکی از تکنیک هایی است که در کاردرمانی حافظه، از آن استفاده می شود. که به عملکرد مغز و حافظه کمک می کند از همین رو در طول روز حتما خواب کافی داشته باشید.

سوالات متداول 

آیا کاردرمانی حافظه می‌تواند باعث بهبود حافظه در افراد مسن شود؟

بله، کاردرمانی حافظه باعث افزایش حافظه و بهبود عملکرد مغز در تمام سنین می شود و در افراد مسن نیز تاثیر دارد.

پس از چه مدت می توان نتایج کاردرمانی حافظه را مشاهده کرد؟

میزان تأثیر گذاری کاردرمانی به شرایط مختلفی مانند، سطح فعالیت هر فرد، میزان تمرین هر فرد، کیفیت تمرین، نظم در تمرین و….. بستگی دارد. بنابراین نتایج آن در تمام افراد یکسان نیست و هرچه تعداد تمرینات و تمرکز بیشتر باشد نتایج آن را سریع تر می توان مشاهده کرد.

آیا با کاردرمانی حافظه می توان، افرادی که در تصادف حافظه شان دچار مشکل شده است را درمان کرد؟

بله، این افراد می توانند با تمرینات کاردرمانی، حافظه خود را تقویت کنند جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده می توانید با انجام دادن تمرینات  کاردرمانی حافظه، خطر ابتلا به بیماری های آلزایمر و بیماری های ذهنی را کاهش دهید.

در نهایت….

کاردرمانی حافظه یک روش درمانی است که برای بهبود عملکرد حافظه و کاهش مشکلات آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از تمرین‌ها و تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کند تا حافظه را تقویت کرده و مشکلات مرتبط با آن را کاهش دهد. افراد مسن، افرادی که با مشکلات عصبی یا عملکردی مرتبط با حافظه مواجه هستند، یا افرادی که بعد از ضربه‌ای به مغز مشکلات حافظه دارند استفاده از این روش به آن ها پیشنهاد می شود. 

مرکز کاردرمانی دکتر وحید بیاتی

کاردرمانگر - آناتومیست بالینی
کاردرمانی تخصصی کودکان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *